Názor na kryptoměny se v dnešním světě různí. Někdo na ně nedá dopustit, jiný by si žádnou v životě nekoupil. Ať už člověk zastává jakýkoli názor, měl by o nich aspoň něco vědět, než je začne kritizovat. Podívejme se nyní na ty nejzajímavější z nich.
Peercoin – inovativní kryptoměna
Systém peercoinu je velmi podobný jako u bitcoinu. Také používá funkci SHA-256. Je založen na principech Proof-of-Work a i Proof-of-Stake. Ty zmenšují možnost napadení sítě, pokud je k dispozici výpočetní výkon vyšší než 51 procent. Má tedy lepší zabezpečení proti útoku a krádeži. Díky Proof-of-Stake je navíc i úspornější při těžení. V kryptoměně je od prvopočátku zabudována jedno procentní inflace. Tím chtěl tvůrce docílit delší životnosti měny díky možnému pokrytí vzniklých ztrát. Peercoinů je neomezené množství, ale odměna za každý objevený blok se neustále snižuje. Není to ovšem tak, že by šlo o inflační měnu. Všechny PPC použité jako transakční poplatky jsou totiž ze systému vyřazovány, čímž se snižuje počet peercoinů.
Quark – hit předchozích let
Kryptoměna Quark je jednou z nejbezpečnějších měn na trhu. Tomuto aspektu byla věnována opravdu velká péče. Pro své bezpečí používá devět hashovacích kol. Ta vznikají pomocí šesti hashovacích funkcí, které se vybírají ve zcela nahodilém pořadí. Největší rozdíl je v tom, že pokud je u jiných kryptoměn prolomena jedna z hashovacích funkcí, je síť v ohrožení. K prolomení Quarku jich je potřeba šest, což je už i pro nejlepší hackery velmi náročné. Je v něm zabudována půlprocentní inflace. Celkový počet Quarků je 247 milionů. Při provedení transakce vám velmi rychle přijde potvrzení, obvykle nejpozději do půl minuty.
Litecoin – zmrtvýchvstalý korunní princ
Litecoin byl před čtyřmi pěti lety druhou nejhodnotnější kryptoměnou po bitcoinu. Jenomže v roce 2014 přišla řada problémů a znevýhodnění drobných těžařů. Když potom bylo ještě z ústředí Litecoinu vypuštěno prohlášení, že tato měna už nepotřebuje žádný další vývoj, přišel rychlý pád. Až v roce 2017 se díky SegWit opět dostal mezi špičky.
Litecoin používá algoritmus scrypt. Je považován za lepší než SHA-256, ale je náročnější na paměť. To byl také důvod, proč nakonec Litecoin spadl skoro až na dno. SegWit opravuje chybu známou pod označením maleabilita transakcí, která brání v rozvoji transakčních kanálů. Na světě je 84 milionů Litecoinů.
Namecoin – zajímavý systém
Namecoin je takřka simultánní k bitcoinu z měnového hlediska. Rozdíl je v tom, že do blockhainu ukládá kromě údajů o transakcích i nějaké další informace. Slouží jako decentralizovaný systém DNS. Tím je zabezpečen proti zásahům vládních institucí, cenzuře a dalším nepříjemnostem pro volný trh. Používá doménovou koncovku .bit, na které jsou registrovány desítky tisíc domén. Lze ho tedy použít i třeba pro posílání zpráv nebo identifikační systém. Používá obvyklou funkci SHA-256. Na světě je 21 milionů Namecoinů.
Bitcoin – korunovaný král kryptoměn
Když se řekne kryptoměna, takřka každému se jako první vybaví bitcoin. Jde v podstatě o jedinou virtuální měnu, která je známá mezi širokou veřejností. Dokonce i v Čechách existuje kavárna, kde se bitcoiny platí. V čem je bitcoin unikátní? Je plně decentralizován, takže na něj nemají vliv vůbec žádní ekonomičtí činitelé. Do oběhu bylo uvolněno 21 milionů bitcoinů. Podle předpokladů budou všechny vytěženy kolem roku 2140. Většina z nich ovšem už do roku 2030. Obtížnost výtěžnosti je upravována každých čtrnáct dní. Jako problém bitcoinu bývá označována skutečnost, že jeho hodnota je tak vysoká, že s ním nelze provádět drobné transakce. Odměna za vytěžení bloku bitcoinů je snižována, třeba minulý rok spadla z 25 na 12,5, tedy o celou polovinu.
2 reakce na „Nejzajímavější kryptoměny současnosti“
[…] s touto databází hlasuje celá síť. Oproti kryptoměnám se však nejedná jen o další druh „virtuálních peněz“, protože přináší navíc koncept „chytrých […]
[…] kryptoměn patří k dalším způsobům, jak k vydělávání využít internet. Nejznámější kryptoměnou současnosti je především Bitcoin. Dále jsou to též LiteCoin, Ethereum, Ethereumclassic, […]