Rubriky
Kryptoměny

Těžba Etherum

Ethereum je technologie, která je postavená nad blockchainem, tedy nad sdílenou databází, kde o transakcích a úkonech s touto databází hlasuje celá síť. Oproti kryptoměnám se však nejedná jen o další druh „virtuálních peněz“, protože přináší navíc koncept „chytrých kontraktů“.

Tyto kontrakty jsou v podstatě miniaturní programy běžící v gigantické virtuální mašině, kterou mezi sebou sdílí a vykonává celá síť. Kontrakty můžou mít vlastní adresu, na a z které je možné posílat ether – tedy jednotku virtuální měny.

Aby se to těžařům vyplatilo, dostávají těžaři od sítě zaplaceno za běh této virtuální mašiny „gas“ etherů za každou proběhlou instrukci, každý uložený bajt a každou poslanou zprávu. Gas je nastavený tržně, samotnými těžaři.

Kontrakty nemohou běžet do nekonečna – typicky se aktivují s příchozí transakcí a běží pouze dokud nespálí gas, který mají daní těžaři k dispozici.

Výhoda kontraktů spočívá ve faktu, že jednou nahrané do blockchainu se již nedají měnit a tedy je zaručeno, že dojde k jejich vykonání.

Proces těžby v případě kryptoměny Ethereum je v domácích podmínkách nejefektivnější tehdy, pokud probíhá na grafické kartě, těžba prostredníctvím samotného CPU počítače je energeticky a finančně nevýhodná. Faktorů je několik, od šířky sběrnice přes propustnost a rychlost RAM pamětí až po samotný výkon GPU na rozdíl od CPU.

Těžbu Etherea můžeme považovat za efektivní, jestliže celkové náklady spojené s provozem a přispíváním k těžbě nepřesahuje „profit“, který získává v podobě vytížení jednotek kryptoměny – etherů. Každý hardware je zapojený do těžby generuje tzv. „Hash“, což jsou výsledky výpočtu složitých algoritmů. Čím více jich dokáže hardware za sekundu vygenerovat, tím rychleji se můžete dostat k vytěžení tzv. bloku, za jehož vytěžení vás síť Ethereum odmění určitým počtem etherů.

Nejlepší parametry pro těžbu etherů, můžeme dosáhnout s grafickými kartami AMD (ATI) v kombinaci s grafickými ovladači AMD Crimson. Mnohem méně se pak vyplatí těžba grafickými kartami NVidia, které i při svém grafickém výkonu nedosahují takový hash rate, jak dosahují levnější (i když mnohem energeticky náročnější) grafické karty ATI / AMD.

Při těžení této kryptoměny je nutné se zaměřit na její finanční efektivitu, a to uděláme tak, že sledujeme náklady za energii a také rostoucí investice na hardware, který používáme.

1 komentář u „Těžba Etherum“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *