Rubriky
ERP systémy

Z čeho se skláda ERP systém

Podnikový informační systém sestává z mnoha částí – modulů, které se zabývají správou a řízením procesů a zdrojů podniku. Přičemž za zdroje podniku zde považujeme nejen zdroje hmotné ale i nehmotné jako je souhrn všech schopností a znalostí zaměstnanců vyrábět a prodávat své produkty.

ERP systém určený pro velké firmy jako je nadnárodní korporace s mnoha pobočkami obsahuje mnoho nejrůznějších modulů, které řeší většinu procesů v podniku. Malým a středním firmám a organizacím dodavatelé nabízejí odlehčené a levnější verze svých robustních informačních systémů nebo ERP systémy vytvářené na klíč. Pro podnikatele a menší firmy jsou určeny ekonomické systémy, které řeší pouze účetnictví, případně skladové hospodářství.

Základem ERP systému pro velké firmy je aplikační jádro se sadou standardních modulů, které jsou vhodné prakticky pro jakýkoliv typ organizace či podniku a stávají se tak jakýmsi obecným řešením pro návrh jakéhokoliv informačního systému. Jedná se především o moduly obsluhující tyto oblasti:

– ekonomiku, především účetnictví a fakturaci,

– logistiku a skladové hospodářství,

– lidské zdroje s problematikou mezd a personalistiky,

– marketing a CRM (řízení vztahů se zákazníky),

– a manažerské vyhodnocování.

K tomuto jádru se pak přidávají nadstandardní moduly, které zajišťují řízení a správu konkrétních činností specifických pro určitý druh podnikání neboli branže. Takovým modulem může být například modul Výroba použitelný u všech druhů výrobních podniků. Modul Výroba by měl řešit problematiku plánování, kalkulaci, řízení výrobních procesů, ekonomickou stránku výroby a další.

Dalším typickým modulem je modul Stavebnictví, který zaštiťuje celý cyklus výstavby od vypracování finančního plánu a rozpočtu zakázky, přes čerpání rozpočtu, fakturaci až po vyhodnocování nákladů stavby.

Pro obchodní společnosti je vhodný modul spravující především nákup a prodej zboží, databázi zákazníků a zboží a komunikaci s dodavateli a odběrateli. Měl by také poskytovat důležité strategické informace o vývoji obchodu nezbytné pro management podniku.

Dalšími specifickými moduly mohou být například Státní správa, Doprava a spedice, Autoservisy, Média a vydavatelství, Nemocnice apod.

4 reakce na „Z čeho se skláda ERP systém“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *