Rubriky
ERP systémy

Co je ERP systém

ERP systém (Enterprise Resource Planning) je komplexní informační systém k efektivnímu řízení firemních zdrojů. V systému je integrována většina firemních procesů, především procesy týkající se výroby, ekonomiky, účetnictví, lidských zdrojů, logistiky, skladového hospodářství, správy majetku, distribuce, marketingu i manažerského vyhodnocování.

Robustnost informačního systému se zákonitě liší podle velikosti a charakteru firmy. Jiný manažerský informační systém je vhodný pro drobného živnostníka, kterému zřejmě postačí systém pro správu účetnictví a fakturaci a jiný informační systém bude potřebovat obchodní společnost s mnoha pobočkami či nadnárodní korporace. V takových případech pak již lze hovořit o plnohodnotných ERP systémech. Takový ERP systém musí být schopen zajišťovat a automatizovat stovky a tisíce běžných firemních procesů od finančního účetnictví, lidských zdrojů a skladového hospodářství až po plánovaní, řízení, komunikaci i budování firemní image.

Správná analýza klíčových firemních procesů nemusí být vždy jednoduchá, ale je zcela nezbytná pro návrh a úspěšnou implementaci efektivního ERP systému. Nasazený a správně nastavený ERP systém pak přináší především výraznou výhodu před konkurencí. Rychle dochází ke zlepšení informačních procesů a firma velmi rychle získává detailní přehledy o výkonnosti podniku i o obchodních partnerech či právě probíhajících i dřívějších zakázkách. ERP systém zjednodušuje plánování a řízení výroby i vývoj speciálních zakázek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *