Rubriky
ERP systémy

Výběr ERP systému

Před výběrem vhodného ERP systému je třeba zodpovědět si několik klíčových otázek. Podle dostupných finančních prostředků a odhadu vývoje firmy je především nutno zvážit, zda-li bude vhodné nechat si informační systém vypracovat na zakázku, takzvaně na klíč, nebo bude výhodnější pořídit si některý ze stávajících systémů předních hráčů na trhu s ERP systémy. V obou případech je nezbytné zvážit nejvhodnější technologickou platformu především zhlediska životnosti a modularity systému a kompatibility se současným již používaným softwarem. Při výběru systému je nutno zvážit, jak bude systém schopen integrovat i další aplikace a systémy a podporovat návazné technologie. Při výběru konkrétního dodavatale je užitečné zaměřit se na reference dodavatele a úroveň jeho služeb či poskytovanou technickou podporu a délku implementace systému.

Zajímavou možností může být volba tzv. branžového nebo také vertikálního řešení informačního systému. Jedná se o obecné verze systémů jednotlivých dodavatelů upravené pro různá průmyslová odvětví. Často však dochází k tomu, že systém ne zcela splňuje požadavky a potřeby jedné zcela specifické organizace a podnik se tak musí přizpůsobit zvolenému ERP systému a upravit některé firemní procesy na míru samotnému systému.

Zvolený či na klíč vypracovaný ERP systém může být dodán dvěma způsoby:

1) On – premise model:
Dodavatel nainstaluje ERP systém přímo na servery podniku, který si aplikaci zakoupil. Firma pak musí mít vlastní zdroje na správu a údržbu systému. Spolu s dodavatelem musí zajišťovat běžné upgrady a aktualizace a dodatečné úpravy systému. On – premise model je dnes nejběžnějším modelem pro využívání ERP systémů.

2) On – demand model:
U tohoto modelu je ERP systém dodáván jako služba vzdáleně přes internet. Tento způsob dodávky bývá také nazýván SaaS (Software as a Service) nebo ASP (Application Service Provider). O aktualizace a upgrady se již nemusí starat kupující ale dodavatel, který ERP systém provozuje na svých serverech. Jako nevýhoda může být vnímána ztráta přímé kontroly nad systémem, což se může projevit nedostatečnou spolehlivostí a zabezpečeností systému.

3 reakce na „Výběr ERP systému“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *