Zavedení podnikového informačního systému nebývá rozhodně tak snadné jako instalace jiných aplikačních balíčků jako jsou třeba kancelářské programy. Implementace ERP systému znamená nejen instalaci software a hardware, ale především důkladnou analýzu stávajících firemních procesů a fungování všech částí podniku a jejich optimalizaci či případně návrh zcela nových. Nasazení pak představuje výrazné změny v pracovních návycích zaměstnanců. Nemělo by docházet k tomu, že místo změny myšlení a pracovních postupů si zaměstnanci ohnou nový ERP systém, tak aby mohli pokračovat v zaběhaných ale často nefektivních postupech.
Implementaci ERP systému zpravidla provádějí implementátoři nebo samotní dodavatelé informačních systémů, kteří mohou poskytovat i záruky a technickou podporu na fungování systému na několik let. Implementace probíhá měsíce případně i roky v závislosti na velikosti organizace, rozsahu změn, ochoty zákazníka ke spolupráci, dodatečných úpravách systému apod.
ERP systém může fungovat klasicky na vlastním hardware uživatelské organizace, která informační systém zakoupila. Ta pak musí vlastními silami zajišťovat správu, údržbu i upgrade systému. Nebo může uživatelská firma využít novějšího modelu SaaS (Software as a Service), kdy ERP systém funguje jako služba na požádání. Samotný informační systém pak fyzicky běží na hardwaru dodavatele a podnik si jej pronajímá jako vzdálenou službu prostřednictvím internetu a webových prohlížečů. Tato forma ERP systému má řadu především finančních výhod, ale i několik omezení.
1 komentář u „Implementace ERP systému“
[…] až třetinu nákladů na informační technologie. Tato investice se však vyplatí, protože implementovaný ERP systém nejen optimalizuje a automatizuje firemní procesy, ale také systematizuje a definuje vztahy […]