Rubriky
ERP systémy

ERP systémy a Web 2.0

Termínem Web 2.0 se označuje etapa vývoje webu zhruba od roku 2004, kdy začal být statický obsah stránek nahrazován prostorem pro sdílení a společnou tvorbu obsahu samotnými uživateli. Dnes se jedná především o nejrůznější sociální sítě a portály pro sdílení audiovizuálních informací.

Koncepce Webu 2.0 se uplatnila nejdříve mezi koncovými uživateli, kterým přinesla nové možnosti vzájemné komunikace a vytváření webového prostoru. Dnes se tento přístup začíná prosazovat i ve sféře podnikových informačních systémů, kde zefektivňuje vzájemnou komunikaci mezi zaměstnanci a optimalizuje tak pracovní proces. Finanční náklady na ERP systém představují v podniku často až třetinu nákladů na informační technologie. Tato investice se však vyplatí, protože implementovaný ERP systém nejen optimalizuje a automatizuje firemní procesy, ale také systematizuje a definuje vztahy podniku se zákazníky a s dodavateli. ERP systém tak vytváří bezpečnou a jednotnou platformu pro komunikaci podniku s okolím. Tato platforma by však dnes již měla umožňovat efektivní sdílení informací v reálném čase. Tady přichází na scénu koncepce Webu 2.0 a jeho principy aplikované v úspěšných webových portálech a aplikacích.

Pod tlakem zákazníků ERP systémy postupně vstřebávají některé přístupy Webu 2.0 použité např. u Facebooku, YouTube, Skype, Wikipedie či Twitteru. V rámci ERP systému se jedná především o nástroje pro efektivní komunikaci, sdílení dat a vytváření vlastního obsahu. Tyto aplikace umožňují rychlý přenos kritických informací v reálném čase 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Personalizované stránky a portály v rámci ERP systému umožňují publikovat informace pouhým kliknutím myši. Vše urychluje možnost jednoduše sdílet data podle přednastavených skupin a komunikace v reálném čase. Další velmi užitečnou funkcí, kterou se ERP systémy inspirovaly u sociálních aplikací, je např. statut uživatele, který sděluje ostatním, kdo je právě online a k dispozici pro řešení aktuálního problému. Komfortní publikování informací umožňuje funkce ERP systému inspirovaná Wikipedií. Touto aplikací mohou uživatelé jednoduše zveřejňovat a editovat veřejný obsah a zároveň neztratit nad tímto procesem kontrolu. Systémové aplikace umožňující webový chat a instant messaging se efektivně uplatňují zejména při poskytování zákaznické podpory nebo při řešení aktuálních vnitropodnikových problémů. Dalšími funkcionalitami ERP systému z koncepce Webu 2.0 jsou např. blogy zaměstnanců, podcasting či možnost streamování videa.

Výkonný ERP systém s bohatou funkčností v oblasti sociálních sítí umožňuje efektivní komunikaci mezi zaměstnanci, zákazníky, manažery, dodaveteli i IT pracovníky a přináší tak lepší podporu pro rozhodování vedoucích pracovníků. Správně implementovaný ERP systém s využitím koncepcí Webu 2.0 zvyšuje transparentnost dodavatelských vztahů a umožňuje přesnou dodávku produktů a služeb, čímž zvyšuje spokojenost zákazníků a úspěšnost podniku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *