Rubriky
ERP systémy

Technologická platforma ERP systémů

Velmi podstatnou vlastností každého ERP systému je jeho konkrétní technické řešení, které zásadně ovlivňuje jeho další vlastnosti a schopnosti na léta dopředu. Úvaha nad technickou stránkou řešení ERP systému musí patřit mezi zásadní již při volbě dodavatele. Volba vhodné technologické platformy přináší administrátorům snadnou a účinnou správu a umožňuje uživatelům rychlé a efektivní využití nového ERP systému.

Co se týče operačního systému má dominantní postavení Microsoft Windows, jehož serverové verze se vyvinuly od Windows NT až po dnešní Windows Server 2008 a 2011. U operačního systému Unix je situace stabilní a u Linuxu dochází k mírnému nárůstu. Linux upřednostňují především IT odborníci – administrátoři a vývojáři. Linux vyniká svou vysokou parametrizovatelností a nízkou cenou, ale jeho slabou stránkou je možnost reklamace, garance či školení uživatelů.

U databázových systémů jako nezbytné a klíčové součásti ERP systému je již tradičně upřednostňován Microsoft SQL Server, IBM DB2 a Oracle Database. Tyto vyspělé databázové systémy podporují většinu hardwarových a softwarových platforem, umožňují víceuživatelské zpracování dat do tisíců současně připojených uživatelů a podporují uchovávání nestrukturovaných dat.

V oblasti infrastruktury se rozhodně vyplatí využití nejkvalitnějších serverů od IBM, Sun Fire, Intel, Dell či HP. Z pohledu uživatele se stále více prosazuje používání tenkého klienta v podobě standardního webového prohlížeče. Použítí tenkého klienta výrazně snižuje náklady na instalaci a údržbu a přináší možnost přistupovat do ERP systému odkudkoliv pomocí síťového připojení.

Moderní ERP systém by měl podporovat webové služby a výměnu dat prostřednictvím technologie XML. Webové služby umožňují integrovat do ERP systému aplikace běžící na různých platformách a ovládat je webovým rozhraním. Ke komunikaci mezi aplikací a tenkým klientem se využívá otevřeného formátu XML.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *